Systemy wentylacji mechanicznej

Powietrze zawierające zanieczyszczenia może być szkodliwe zarówno dla zdrowia pracowników, jak i dla sprawności maszyn na hali produkcyjnej oraz jakości samego produktu. Aby w łatwy i szybki sposób zredukować ryzyko poprzez pozbycie się niechcianych cząsteczek i wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń, należy zastosować odpowiednie systemy filtracyjne, które znacznie zwiększą jakość powietrza w firmie.

Wentylacja mechaniczna przemysłowa - co to takiego?

Systemy wentylacji mechanicznej dla przemysłu często można spotkać pod nazwą “wentylacja nawiewno-wywiewna z odzyskiem ciepła”. Są to specjalne systemy składające się z różnych urządzeń i podłączonych do nich kanałów wentylacyjnych, których zadaniem jest filtrowanie kiepskiej jakości powietrza i zaopatrywanie pomieszczenia w świeże powietrze po filtracji. Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła znajduje zastosowanie głównie w przypadku wentylowania pomieszczenia w całej jego objętości, czyli efektywną wymianę powietrza w całym pomieszczeniu. Całość procesu wentylacji opiera się na działaniu specjalnych wentylatorów, których zadaniem jest odprowadzanie zanieczyszczonego powietrza i doprowadzenie czystego i świeżego. W zależności od tego, jakiego rodzaju zanieczyszczenia występują w konkretnym miejscu, do systemów wentylacyjnych stosuje się odpowiednie urządzenia filtracyjne, które pozwalają na bardzo precyzyjne oddzielenie wszelkich pyłów i szkodliwych cząsteczek od powietrza. Odzysk ciepła w wentylacji mechanicznej przemysłowej znany jest także jako rekuperacja przemysłowa. Dzięki zastosowaniu tej techniki udaje się odzyskać około 90 procent ciepła pochodzącego ze zużytego powietrza. Takie ciepło można następnie wykorzystać np. do ogrzania pomieszczeń socjalnych czy biur w firmie. Cały proces odzysku kontrolowany jest za pomocą specjalnego sterownika.

Gdzie stosuje się systemy mechanicznej wentylacji przemysłowej?

Skuteczna wentylacja jest potrzebna wszędzie tam, gdzie w wyniku wytwarzania konkretnych produktów pojawiają się szkodliwe zanieczyszczenia w postaci drobin, pyłów czy gazów, które mieszają się z powietrzem. Dotyczy to wielu branż, w tym spożywczej, chemicznej, farmaceutycznej, budowlanej czy metalurgicznej. Dobrej jakości wentylacja mechaniczna powinna umożliwić oczyszczanie powietrza w taki sposób oraz z taką wydajnością, aby pracownicy mogli wykonywać swoje zadania komfortowo i bez obawy o swoje zdrowie. Dodatkowo wpłynie to pozytywnie na ich efektywność, a także wydłuży żywotność wszystkich maszyn znajdujących się w obrębie hali produkcyjnej. Jak więc widać, stosowanie odpowiednio dobranej wentylacji mechanicznej przemysłowej ma bardzo dużo zalet. Wśród nich znajduje się zmniejszenie ryzyka wystąpienia chorób zawodowych wśród pracowników, zmniejszenie ryzyka obniżenia jakości produkcji i występowania błędów produkcyjnych i poprawa efektywności pracy. Warto też wspomnieć, że w odpowiednio wentylowanych pomieszczeniach mózg pracuje zdecydowanie bardziej wydajnie, dzięki czemu pracownikom łatwiej będzie skupić się na wykonywanym zadaniu.
Skontaktuj się

Czekamy na Twoje pytania!

Zadzwoń do nas
Napisz do nasz